1. Úvod
  2.  | 
  3. Diabetologie
  4.  | Těhotenská cukrovka
Diabetologie V BRNĚ

Léčba těhotenské cukrovky

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, neboli gestační diabetes mellitus, je zvýšená hladina krevního cukru poprvé zjištěná v těhotenství. Ve většině případů po porodu odezní a objevuje se čím dál častěji. Jedním z faktorů je i to, že odsouváme těhotenství do pozdějšího věku, než bylo obvyklé v předchozích generacích. Riziko cukrovky se totiž zvyšuje s věkem.

Faktory ovlivňující výskyt těhotenské cukrovky

Významným faktorem, který má vliv na zvýšený výskyt těhotenské cukrovky je životní styl:

  • nedostatek pohybu
  • stres
  • nezdravé stravovací návyky
  • nedostatek spánku

Dalším významným faktorem je obezita. Těhotenská cukrovka ale postihuje i ženy štíhlé a sportovní. Příčinou je vrozená dispozice k cukrovce. Těhotenství představuje pro metabolismus značnou zátěž, při které se tato vrozená dispozice projeví.

Historie léčby těhotenské cukrovky

Až do 80. let minulého století se přítomnost cukrovky u těhotných prakticky nezjišťovala

Některé děti se rodily s četnými komplikacemi po porodu a teprve později byla zjištěna souvislost s nerozpoznanou a neléčenou cukrovkou. Od roku 2009 platí v ČR doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního diabetu všechny těhotné. Důslednější záchyt a léčba těhotenské cukrovky v posledních desetiletích se tak podílejí na poklesu těhotenských a novorozeneckých komplikací. Léčbu tohoto onemocnění máte především ve Vašich rukou.

My lékaři jsme připraveni Vám poskytnout zázemí, poradenství a především správné informace. V některých případech je také nutné nasadit léky nebo inzulin.

V našich ordinacích vám poskytneme vše, co potřebujete abyste mohly být správně léčeny.

MUDr. Petra Motílová

Ceník diabetologie

Diabetologické péče je v naší ordinaci plně hrazená ze zdravotního pojištění.

Máme uzavřen smluvní vztah se všemi zdravotními pojišťovnami

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

Články pro pacienty

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více