1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Syndrom diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy je nejen významným zdravotnickým a společenským problémem.Jeho léčba bývá vždy velmi nákladná,na rozdíl od jeho prevence.

V případě, že syndrom diabetické nohy vede k amputaci končetiny je hojení často spojeno s prodlouženou hospitalizací i rehabilitací.Pacient se stane invalidním,závislým na svém okolí,potřebuje zvýšenou péči a sociální služby.Zhruba 40-60% netraumatických amputací dolních končetin je provedeno u diabetiků.

Syndrom diabetické nohy je definován podle WHO jako infekce,ulcerace nebo destrukce hlubokých tkání spojená s neurologickými abnormalitami s různým stupněm ischemické choroby dolních končetin.

Desatero péče o nohy pro diabetiky

  1. Prohlížejte své nohy denně. Pokud hůře vidíte, požádejte o pomoc partnera nebo někoho blízkého. Nemůžete-li si prohlédnout chodidlo zespodu,použijte zrcadlo. Nezapomeňte prohlédnout meziprstí, zda se tam nevytvořily praskliny, puchýře apod.
  2. Nohy denně koupejte v teplé vodě. Teplotu vody změřte teploměrem, nespoléhejte se na své pocity,mohlo by dojít k opaření. U velkého procenta diabetiků je přítomna diabetická neuropatie, aniž si to uvědomují.Proto mají sníženou citlivost na teplo, chlad, bolest a tedy hrozí vyšší riziko popálení, opaření, poranění z otlaku apod.
  3. Po koupeli osušte pečlivě měkkým ručníkem, nezapomeňte na meziprstí.
  4. Nehty stříhejte rovně, nejlépe kleštičkami nebo nůžkami s kulatou špičkou. Tvrdou kůži na patách a pod prsty odstraňujte pemzou. Nepoužívejte ostré nástroje-nože, žiletky. Navštěvujete-li pedikúru, upozorněte, že jste diabetik.
  5. Používejte zvláčňující krém na kůži nohou, při jeho nanášení vynechejte meziprstí. V meziprstí je vyšší riziko vzniku mykoz a přítomnost krému zvyšuje riziko mykotické infekce.
  6. Noste ponožky z přírodních materiálů (bavlna, vlna) bez škrtícího lemu.
  7. Boty diabetika by měly být pohodlné, s kulatou špičkou, nejlépe na šněrování nebo suchý zip.Vhodné jsou speciální boty přímo určené pro diabetiky, které je možné koupit v prodejnách zdravotnických potřeb. Naopak naprosto nevhodnou obuví jsou lodičky s úzkou špičkou, sandály, holínky na dlouhodobé nošení.
  8. Než si boty obujete, vyklepejte je a pro jistotu sáhněte dovnitř.
  9. Jestliže otlak či oděrka již vznikly, vydezinfikujte je a bedlivě sledujte jejich hojení. Pokud se nehojí, okolí je zarudlé, oteklé, v ráně je hnis, bolí, vyhledejte co nejdříve chirurgickou ambulanci nebo svého ošetřujícího lékaře, aby poranění řádně ošetřil.
    Bolest není u diabetika spolehlivým příznakem, často může chybět.
  10. Nechoďte bosi ani naboso, pokud toto činíte,zvyšujete mnohokrát riziko poranění.

Tato vyjmenovaná opatření mnohdy pro prevenci poranění diabetických nohou postačí.

Když pacient těchto rad dbá, nemusí se obávat vzniku otevřené diabetické nohy a dlouhodobého léčení,často spojené s hospitalizací nebo amputací dolní končetiny

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

read more
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

read more