1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Neúčinné potravinové doplňky

Neúčinné potravinové doplňky

V Čechách je extrémně vyvinut trh s potravinovými doplňky. Lidé za ně utrácejí spoustu peněz. Přitom v učebnicích diabetologie se u nás i všude ve světě píše, že diabetik by neměl užívat žádné potravinové doplňky a vitamíny.
Není k tomu totiž žádný důvod. Jediným vitamínem, jehož nedostatek je u nás běžný, je vitamín D. To se ale týká diabetiků i nediabetiků.


Je skutečně naivní si myslet, že by se v potravinových doplňcích mohly vyskytovat látky, které snižují krevní cukr.
Kdyby tomu tak bylo, byla by taková látka ihned prozkoumána. Byl by vyvinut nový lék na cukrovku a jeho výrobce by si ho okamžitě patentoval a na nemoci, která během života postihne až třetinu populace, by vydělal.
Bohužel se cukrovka dá léčit skutečně jen pohybem, dietou, léky a částečně i bariatrickou chirurgií.
Ve Spojených státech amerických jsou běžné reklamy na léky, které končí běžně slovy: zeptejte se svého lékaře na nový lék
na cukrovku. V Evropě se to nesmí, takže nejezdí tramvaje s reklamou na léky, ale s reklamou na neúčinné doplňky stravy.
Nejabsurdnější na celé kauze je, že právě lidé, kteří jsou ochotni do svého zdraví investovat, investují naopak na špatném místě– do potravinového doplňku. To vše kontrastuje s tím, jak vzdělaní dnes pacienti mohou být, vše o nemocech a lécích se dá najíte internetu.


Z reklam na potravinové doplňky je jasné, že mohou vyléčit úplně vše– cukrovku, aterosklerózu, obezitu, cholesterol, kloubní onemocnění, nádory, infekce, imunitu a prakticky všechny nemoci, a to dokonce všechno i zároveň.
Léky však obvykle působí jen na jednu nemoc. Typické ale také je, že se výrobci potravinových doplňků obracejí na ty, kdo jsou svým zdravotním stavem vystrašeni a rádi by se vyléčili. To jsou právě pacienti s cukrovkou. Podobně jsou na tom lidé, kteří onemocní v produktivním věku i jinou vážnou nemocí, třeba nádorem, nebo se bojí nějaké operace a chtěli by se jí vyhnout.
I diabetici se často na potravinové doplňky ptají, protože je nebaví cvičit a držet diety, hledají cesty „které méně bolí“.
Bohužel bez pohybu a dietních opatření, tedy bez spolupráce pacienta, se cukrovka špatně léčí.
Proto lékař by měl pacientům principy léčby trpělivě vysvětlovat, vysvětlit jak léky fungují, a využít toho, že se pacient chce vzdělávat a chce do svého zdraví investovat. Snad nejlepší investicí by měla být investice do pohybu.

Protože pohyb, na rozdíl od většiny potravinových doplňků, je prevencí cukrovky, přispívá ke kompenzaci cukrovky a je i prevencí jejích komplikací.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více