1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Nebezpečná hyperglykemie

Nebezpečná hyperglykemie

Dalším lékařským termínem, jehož význam by měla znát každá osoba s diabetem, je hyperglykémie.Pod tímto pojmem rozumíme zvýšenou hladinu cukru v krvi.Ta je přítomna u nemocných s cukrovkou vždy.Cílem léčby cukrovky je udržovat množství cukru v krvi(glykémii) co nejblíže normálním hodnotám , tj.3,5 -7,8 mmol/l.Glykémie na lačno by měly být 4-6 mmol/l ( tolerance až 7 mmol/l), glykémie  2 hod po jídle 5-7,5 mmol/l( u některých pacientů tolerujeme až do 9 mmol/l).Jestliže jsou u osob s diabetem trvale vyšší hladiny cukru v krvi, může to během času vést k poškození  řady orgánů, např. ledvin,očí, nervů a cév.Rozvoj pozdních komplikací  jistě ovlivňují  i dědičné vlohy, ale správná léčba cukrovky výrazně snižuje riziko jejich výskytu.U osob s diabetem 2.typu je často hyperglykémie ( 10-15 mmol/l)přítomna dlouhodobě, aniž by vyvolávala nějaké příznaky.Buńky nemohou cukr využít jako zdroj energie.Začnou  proto štěpit tuky , inzulín chybí i při řízení tohoto děje.Z tuků vznikají ketolátky, které narušení látkové přeměny dále prohlubují.Přestupují do moče.Aceton /jedna z ketolátek/ může být cítit v dechu postižených.Vzniká tak diabetická ketoacidoza, která při nesprávné léčbě přejde  v hyperglykemické ketoacidotické koma.Pokud je v organismu malé množství inzulínu přítomno, zablokuje tvorbu ketolátek a stav se vyvíjí pomaleji.Akutní hyperglykémie bez přítomnosti ketolátek se může vyvinout v hyperglykemické neketoacidotické koma.Zde převažují příznaky , které jsou vyvolány dehydratací, tj. snížením množství vody v těle.Ta  vede k rozvratu látkové přeměny a neléčená nakonec  ke smrti.Akutní hyperglykémie se nejčastěji projeví  těmito příznaky:

1.Žízeň,sucho v ústech,potřeba častého močení-je-li hladina cukru v krvi vysoká, cukr odchází z těla močí a strhává s sebou vodu.Tak se tvoří větší  a větší  množství moči a objem vody v organismu se zmenšuje.Ztrátou vody se krev zahušťuje.Jestliže nejsou přítomny ketolátky, může tento proces pokračovat dny nebo týdny.

2.Nechutenství.

3.Pocit únavy,slabost,ospalost,zmatenost.

4.Nevolnost,zvracení, bolesti břicha-hromadění ketolátek v těle způsobuje nevolnost, zvracení,někdy bolesti břicha.Jestliže je přítomno zvracení,je v každém případě nutná hospitalizace a infuzní léčba.

5.Rozmazané vidění.Když je hladina cukru v krvi velmi vysoká,prostupuje jeho neobvykle velké množství do oční čočky.Cukr za sebou táhne vodu, tím se změní optické vlastnosti tohoto prostředí.Pacient vidí neostře.V tomto případě nepomohou brýle,ale úprava hladin cukru k normálním hodnotám.

6.Teplá suchá kůže bez potu-příčinou jsou výrazné ztráty tekutin močí, které nejsou dostatečně hrazeny.Obsah vody v těle je snížený,člověk se potí jen velmi málo.

7.Stejné příčiny má i zmatenost,únava , slabost a ospalost.

Akutní i trvalé hyperglykémii lze předcházet dodržováním ,,diabetické,,diety  a  ostatních léčebných opatření, které stanovil ošetřující lékař.Neméně důležité je pravidelné měření hladiny cukru v krvi glukometrem .Jak často provádět tato měření poradí diabetolog.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více