1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Lipohypertrofie

Lipohypertrofie

 Aplikujete si inzulín do stejného místa?Pozorujete kolísání hladiny glukosy?Je tu možnost ,že trpíte lipohypertofií.

Lipohypertrofie-jsou měkké tukové nebolestivé uzlíky v podkožní tkáni v místech aplikace inzulínu.Injekce do těchto míst bývají většinou méně bolestivé, a proto je někteří pacienti používají k opakovaným vpichům.Někdy jsou tato místa viditelná již pouhým okem, někdy je lze najít pouhým pohmatem.

Kontrola místa aplikace inzulínu by měla být prováděna lékařem aspoň jedenkrát ročně.Samovyšetření provádět mnohem častěji.

Nejdůležitější je vědět, že do lipohypertrofie neaplikujeme inzulín,jeho absorpce může být opožděná a nepravidelná,což může vést ke zhoršení kompenzace  diabetu.

Střídejte a provádějte kontrolu míst ,kam aplikujete inzulín.

Správná aplikace inzulínu má vliv na to,jak dobře se daří kontrolovat hladinu glukozy v krvi.

Dalším velmi důležitým zjištěním bylo, že pacienti trpící lipohypertrofií potřebují v průměru o 15 jednotek inzulínu více než pacienti bez lipohypertrofie.

Jak můžeme předcházet vzniku?

V první řadě střídat místa aplikace.Je důležité ,aby délka jehly byla správná.Nejnovější studie dokazují, že kratší jehly jsou bezpečnější a často i lépe tolerovány.Dalším faktorem je dodržovat frekvenci výměny jehly.Je velmi důležité dbát na správnou rotaci míst při vpichu.

Jak postupovat při zjištění zatvrdlých míst ?

Přestat s aplikací inzulínu do daného místa

Počítat s možností ,že budeme muset snížit dávky inzulínu

Do stabilizace glykémií provádět častější selfmonitoring

Začít s optimální rotací míst vpichu

Důsledné střídání aplikačních míst chrání podkožní tkáň před poškozením. Již od začátku léčby inzulinem by měl pacient znát tzv. rotační schéma. Břicho je rozděleno do kvadrantů (nebo půlek při využití stehem a hýždí). Jeden týden se používá jeden kvadrant, poté následuje rotace ve směru hodinových ručiček. Injekce by měly být rozmístěny aspoň 1 cm od sebe. 

Častěji měnit jehlu. Optimalizovat délku jehly s ohledem na množství podkožního tuku,aby nedošlo k aplikaci do svalu

U dospělých (včetně obézních) jsou doporučeny jehly 4,5 a 6 mm. Při použití 4mm jehly je možná aplikace i bez kožní řasy pod úhlem 90 stupňů, při použití 6mm jehly je většinou třeba kožní řasa nebo je možná aplikace pod úhlem 45 stupňů. Neexistuje medicínský důvod pro použití jehly 8mm, pokud ji už někteří pacienti používají, měl by se inzulin aplikovat do kožní řasy a pod úhlem 45 stupňů.

Minimalizovat mikrotrauma při aplikaci tím,že perem v podkoží neotáčíme a nekýveme

Provádět pravidelně samovyšetření

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více