1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Lipidogram

Lipidogram

 Lipidy(z řeckého lipos, tj.tučný)jsou přírodní látky živočišného i rostlinného  původu.Jejich společnými charakteristickými vlastnostmi je to,že jsou energeticky velmi bohaté a jsou nerozpustné ve vodě.V organismu proto slouží jako zásoba energie.

Mnohé druhy lipidů mají v organismu i jiné funkce, bývají součástí buněčných membrán,mají ochranné a izolační funkce a slouží i jako rozpouštědlo některých lipofilních látek.U osob s diabetem se velmi často vyskytují poruchy metabolismu tuků, zejména familiární hyperlipoproteinémie(dědičné zvýšení hladiny tuků v krvi) nebo dyslipoproteinemie(poruchy hladiny tuků v krvi), která souvisí s metabolickou poruchou u diabetu 2.typu.

Transport tuků:Triacylglyceroly slouží v lidském těle jako zásobárna energie, většina je jich uložena v tukové tkáni,část jich koleje v krvi.Hladina triacylglycerolů stoupá po jídle, kdy se požité tuky z potravy transportují ze střev do tukové tkáně, kde jsou následně uloženy.Proto musí být vyšetření provedeno na lačno.Je velmi důležité, aby měření koncentrace triacylglycerolů bylo pravidelnou součástí vyšetření každé osoby s diabetem,protože jejich koncentrace významně stoupá,pokud není cukrovka dobře kompenzována.Hladina triacylglycerolů by neměla překročit 1,7 mmol/l.

Stavební kámen hormonů:Cholesterol má v lidském organismu několik funkcí.Slouží jako stavební kámen různých hormonů, které jsou vytvářeny v nadledvince, a pohlavních hormonů.Také se podílí na výstavbě membrán buněk a dalších tkání v těle.Hladina celkového cholesterolu v krvi by měla být v optimálním případě do 5 mmol/l.Vzhledem k tomu ,že nemocní cukrovkou mají vyšší riziko vzniku aterosklerozy, je u nich doporučena hodnota celkového cholesterolu do 4,5 mmol/l.

Hodný a zlý:Vedle celkového cholesterolu jsou zjišťovány také hodnoty HDL a LDL cholesterolu.Jedná se vlastně o přenašeče cholesterolu v krvi.Lipoproteiny s vysokou hustotou-HDL cholesterol,zjednoduše nazývaný ,, hodný cholesterol,,jsou částice , které transportují cholesterol do jater.Vyšší koncentrace HDL cholesterolu se proto považuje za pozitivní činitel v prevenci aterosklerozy.Jeho hodnoty snižuje nevhodná strava,pohybová neaktivita,kouření,nadváha a obezita.Doporučené hodnoty jsou pro muže  nad 1mmol/l, u žen nad 1,3 mmol/l.

Lipoprotein s nízkou hustotou-LDL cholesterol, tzv.,,zlý cholesterol,,, přenáší v krvi cholesterol z jater do tkání, kde je spotřebován.Pokud je cholesterolu více než tělo potřebuje, pak se ukládá do cévní stěny a dochází k tvorbě aterosklerotických plátů.Proto je vysoká koncentrace považována za rizikový faktor vzniku kardiovaskulárních onemocnění, zejména srdečního infarktu,mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin.U osob s diabetem jsou doporučovány přísnější hodnoty než pro zbytek populace, které by měly být do 2,5 mmol/l, u osob s diabetem po kardiovaskulární příhodě pak do 2 mmol/l.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více