1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Hubněme, ale zdravě!

Hubněme, ale zdravě!

Hubněme ,ale zdravě.Jak nejčastěji bojujeme s kily. Hladověním– častá a závažná chyba.Ubytek na váze pak obvykle střídá jojo efekt,hrozí i vážnější následky.Hladovět by neměli diabetici léčení inzulínem a léky, které zvyšují produkci vlastního inzulínu slinivkou.Hrozí jim hypoglykémie se všemi zdravotními důsledky.

Dieta– není dieta jako dieta.Nabízí se moře návodů,jak si upravit jídelníček,aby to mělo efekt na váhu.Dlouhodobě účinné a zdravé diety jsou notoricky známé,avšak neatraktivní!Lidé se často snaží nejdříve najít nějaký rychlý zázrak než pochopí, že vše je o zdravé životosprávě.

Sportování– každý by měl vědět , že bez pohybu nezhubne.Ale není nutné rovnou lámat rekordy.Stačí pravidelné alespoň půlhodinové rychlejší procházky.

Při dodržení základních pravidel můžeme na váze po měsíci shodit dvě až čtyři kila.Omezte množství jídla-pokuste se jíst jen polovinu toho, co jste byli zvyklí.Při hubnutí byste rozhodně neměli mít hlad.Měli byste však rozbít zažité stereotypy, kdy množství zkonzumovaného jídla je ovlivněno něčím jiným, než signálem hladu.Změňte skladbu jídelníčku-konzumovat byste měli především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné.Zvyšte příjem zeleniny, nezapomeňte přijímat dva až tři litry nekalorických tekutin za den.

Zvyšte pohybovou aktivitu-pro optimální spalování tuků by se měla frekvence vašeho pohybu po určité době ustálit na třikrát do týdne v optimální intenzitě , kterou zjistíte dle vaší tepové frekvence(počet tepů za minutu by se měl blížit hodnotě 180 minus věk) a v trvání minimálně 30 minut.

Pokud se rozhodnete snižovat hmotnost a berete na diabetes léky nebo si aplikujete inzulín, je nutné ,aby ošetřující lékař upravil jejich dávkování.

Diabetik by se měl zříci jednoduchých cukrů,sacharozy(cukru řepného, třinového,javorového sirupu apod.), medu i glukozy(hroznového cukru) a neměl by používat ani náhradní cukry, tedy sladidla ze skupiny jednoduchých sacharidů, například fruktozu(ovocný cukr) a od ní odvozený alkoholický cukr sorbitol,laktozu(mléčný cukr).

Zříci se pokrmů s vysokým glykemickým indexem , ze kterých se sacharidy rychle vstřebávají a prudce zvyšují hladinu cukru v krvi.

Nevyhýbat s bílkovinám v masu, mléčných výrobcích, vaječném bílku,luštěninách.Bílkoviny obsahují stejné množství energie jako sacharidy.Naše tělo je spaluje jen v případě nejvyšší nouze.Obvykle z nich získává stavební kameny pro vytváření bílkovin vlastních.Ty potřebuje pro výstavbu všech tkání v těle.Bílkoviny také nepůsobí na hladinu cukru v krvi.

Dostatek tekutin- mezi jídly i bezprostředně před jídlem pijte velké množství neslazené čisté vody, neslazené minerálky, či vodu ochucenou citronem, bylinkové čaje.

Ač reklamy slibují pilulky,pásy či třeba čaje, v principu jde většinou o to samé.Peníze v podstatě jen vyhodíme.Žádné pilulky samy o sobě s nadváhou nevyhrají.Vibrační pás nikdy neprokázal skutečný účinek.Koktejly například s chitosanem na sebe skutečně vážou tuky, ale pouze v gramech.Aby se to projevilo, museli bychom ho polykat ohromné množství.Nejznámější tyčinka s L-carnitinem opravdu spaluje tuky, ovšem za předpokladu že se hodně hýbete.

Pokud se váha po tzv ,, speciálních,, čajích opravdu sníží,pak proto , že působí močopudně a odvádí z těla vodu.

Osvědčená rada zní jednoznačně a jednoduše,pokud chcete trvale zhubnout, stravujte se racionálně.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více