1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Diabetes a fyzická aktivita

Diabetes a fyzická aktivita

Diabetes mellitus  a fyzická aktivita

Pohyb je přirozená vlastnost všech živých jedinců.Představuje změnu polohy těla nebo jeho částí.Je to každá fyzická aktivita, při které jedinci nejsou pasivní, neboť všechny tělesné pohyby, které vykonávají, vedou k výdeji energie.

Základním zdrojem energie je glukoza, kterou je potřebné přijmout ze stravy a která je následně spotřebovaná při fyzické aktivitě.

Čím je fyzická aktivita pravidelnější a záměrnější, tím je zdravější.Hlavními složkami fyzické aktivity je chůze a denní stereotypy, jako chůze po schodech,domácí práce, nakupováni, osobní hygiena, procházka se psem,uklízení, zahradničení aj.

Naproti tomu cvičení představuje cílevědomou a dopředu naplánovanou fyzickou aktivitu zaměřenou na zlepšení fyzické kondice, která představuje vytrvalost, obratnost a sílu. Aerobní formy pohybu-pro diabetiky se doporučují aerobní formy fyzické aktivity, které jsou charakteristické dostatečným dodáváním kyslíku do všech tkání.Aerobní pohyb je ten, při kterém se mírně zatížené svaly rytmicky stahují a uvolňují.Organismus je stihne zásobovat krví a kyslíkem v takovém množství, které je důležité pro spalování energie a tělesného tuku.Proto zatížené svaly vydrží pracovat déle.Aerobní pohyb je zaměřen na dlouhodobost,vytrvalost, zlepšování a zvyšování fyzické kondice a kardiovaskulární výkonnost.Proto je zaměřený hlavně na posílení činnosti srdce, které pravidelným zatěžováním pracuje efektivněji.Efektivněji však pracuje i mozek, neboť zvýšením srdeční frekvence se i do mozku dostane více kyslíku.

Glykémie při aerobním pohybu klesá.Hlavním ukazatelem intenzity aerobního pohybu je zvýšení srdeční frekvence o 60-80%maximální klidové tepové frekvence srdce.Klidová frekvence srdce se pohybuje kolem 60-80 tepů za minutu.Intenzitu aerobního pohybu můžeme nejjednodušeji vypočítat podle vzorce pro muže a ženy: 220 –věk u mužů,  210- věk u žen

Když výsledek nedosahuje 60 %, organismus se jen zahřívá, ale na druhou stranu když výsledek dosahuje více než 80%, jde o anaerobní pohyb,neboť svaly už pracují na kyslíkový dluh.

Prvních deset až třicet minut aerobního pohybu pokrývá organismus energií z cukrů,až potom se začíná odbourávat tělesný tuk.Proto je při redukci tělesné hmotnosti potřebné realizovat aerobní pohyb déle než 30 minut a tento čas postupně prodlužovat až na 60 minut.

U diabetiků s autonomní neuropatií a u těch , kteří užívají léky na posílení činnosti srdce, není dobré se opírat o výsledek zvýšené frekvence srdce.Bezpečnější je spoléhat se na test mluvení a subjektivní hodnocení.

Anaerobní formy pohybu  jsou zaměřené na  zvětšení objemu svalové hmoty.Je krátkodobý.Glykemie při anaerobním pohybu obyčejně stoupá.Anaerobní pohyb nepokrývá organismus zásobou energie z tuků, ale z cukrů.Každá fyzická aktivita,podobně jako diabetická dieta, tvoří důležitou součást farmakologické léčby diabetu.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

read more
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

read more