1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Cíle dietní léčby

Cíle dietní léčby

 Cíle dietní léčby diabetu

Dieta je nezbytnou součástí všech dalších léčebných postupů včetně léčby perorálními antidiabetiky,intenzivním inzulínovým režimem včetně inzulínových pump apod.I pro obecnou populaci platí:,,nesprávná výživa, zejména nadbytečný příjem soli,nevhodné složení tuků,vysoký příjem energie a nedostatečný příjem ovoce a zeleniny, se významně podílí na řadě onemocnění, ovlivňuje aktivitu člověka a zvyšuje riziko předčasného úmrtí.,,

Jistý druh ,,diety,, ale drží v podstatě každý , kdo se řídí pravidly zdravého životního stylu, a dieta pro diabetiky tomuto zdravému životnímu stylu odpovídá.Na druhé straně víme, že dodržování dietních doporučení v praxi je pro diabetiky často obtížnější než užívání léků nebo píchání inzulínu.Vyžaduje nejen znalosti, jaké množství a které druhy potravin se mají sníst a kdy, ale obvykle také změnu předchozích stravovacích zvyklostí.Je tak vhodné naučit se zásadám dietní léčby , a usilovat tak o zdravější životní styl.

Předpokladem účinné dietní léčby diabetu je pravidelná kontrola hmotnosti ,glykémií, které se doporučují měřit často i po jídle , zejména pokud se diabetik v dietě zaučuje nebo sní-li něco neobvyklého.Pravidelně se vážit znamená jednou týdně, zvláště pokud chcete hubnout.Nedaří-li se dosáhnout stanovených cílů, je nutno upravovat dietní léčbu v souladu s ostatními léčebnými opatřeními, zejména fyzickou aktivitou.Zdravotní cíle léčby diabetu dietou můžeme shrnout pro přehlednost do následujících bodů:

1.Dietou napomáháme udržovat normální glykémie

2.Dietou snižujeme koncentrace tuků v krvi i riziko srdečních a cévních onemocnění.Diabetes mellitus je již sám o sobě rizikovým faktorem pro tato onemocnění,proto je      třeba snižovat co nejvíce další rizika, k nimž zvýšené koncentrace tuků patří.

3.Dietou lze docílit přiměřené tělesné hmotnosti.I menší snížení hmotnosti(např.o 5% výchozí hmotnosti)zlepšuje výrazně zdravotní stav,protože snižuje hodnoty cukru i tuků v krvi i hodnoty krevního tlaku.

4.Dietou ovlivňujeme výskyt hypoglykémií.

V dietní léčbě diabetiků 1.typu a obézních diabetiků 2. typu jsou podstatné rozdíly.Pacienti s diabetem 1.typu se řídí strategií dietní léčby založené především na počítání sacharidů ve stravě pomocí tzv.výměnných jednotek,totéž platí i pro neobézní diabetiky 2. typu léčené intenzifikovaným inzulínovým režimem.Strategie dietní léčby

ostatních diabetiků 2. typu je založena především na redukčních režimech.

Zatímco pro diabetiky 1.typu, kteří jsou léčeni třemi a více injekcemi inzulínu denně(tzv.intenzifikovaný inzulínovým režimem), většinou platí, že mají jíst denní porci sacharidů rozdělenou do šesti jídel denně(snídaně , svačiny,oběd, večeře a druhá večeře), u diabetiků 2. typu ve většině případů stačí, jsou-li sacharidy rozděleny do tří, maximálně čtyř denních jídel.Zejména platí, že u obézních diabetiků 2.typu nejsou nutné dopolední ani odpolední svačiny, a pokud nemají noční hypoglykémie, nejsou nutné druhé večeře.

U diabetiků 2. typu může zvýšená glykémie po jídle přetrvávat i několik hodin, nejčastěji 3-4 hodiny.Není proto rozumné začít jíst další jídlo, např.svačinu, jestliže je glykémie ještě vysoká po předchozím jídle, např po snídani.Bohaté snídaně mohou zvyšovat glykémii hlavně tehdy, je-li ranní glykémie před snídaní vysoká , protože přetrvává tzv.fenomén úsvitu .Zvláštní opatření v dietě platí také pro diabetiky s komplikacemi, zejména při závažném postižení ledvin.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

číst více
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

číst více